GREENWOOD CAMERA CLUB

logo logo

Programme 2017-18 (Club meetings are 7.30 for 7.45 start)

September 2017

13th     ‘PIMS’ – Pat Couder CPAGB and Ian Brash BPE1*

27th     New members Open Evening (plus show of member’s work, summer trips, members’ A/V’s)

October

11th     ‘Compositing’ by Darren Woolway ARPS    (plus Handing in night)

25th     Competition No. 1 – judge David Harford LRPS

November

1st  (WEDS) Image Group evening (at Hall) – to discuss images from Comp. 1, share knowledge and skills

8th       Members on their travels / Members A/V evening  (plus Handing in night)

15th (WEDS) SLF Digital Image competition (PD2) AWAY @Croydon – judge Gerald Kityakara LRPS

22nd    Competition No. 2 – judge Carol White-Griffiths LRPS

28th (TUES) SLF Colour Print competition (CP2) AWAY @Old Coulsdon – judge Tim Morland ARPS

29th (WEDS) Image Group evening (at Hall) – to discuss images from Comp. 2, share knowledge and skills

December

13th     Colab Trophy and Greenwood Cup – Best of Year Print and Digital Image competitions – judge Martin Faiers

January 2018

10th     Kenya via Snowdon and Everest – Zoe Garnham-Archer   (plus Handing in night)

17th     Post Xmas meal – local venue tbc

18th (THURS) SLF Plate 1 Competitions (CP2-3/5/7 places) AWAY @Bromley – judge David Eastley LRPS

23rd (TUES) SLF Plate 2 Competitions (CP2 – 4/6 & PDI2-4/6 places) AWAY @Orpington - judge Paul Adams DPAGB ARPS FDPS

24th     Competition No. 3 – judge Darren Woolway ARPS

31st (WEDS) Image Group evening (at Hall) – to discuss images from Comp. 3, share knowledge and skills  

February

14th     Practical evening – members to bring cameras and tripods

28th     Tonbridge Pixel-makers – members of Tonbridge Camera Club (plus Handing in night)

March

14th      Competition No.4 – judge Gerald Kitiyakara LRPS

21st (WEDS) Image Group evening (meeting and venue TBC) – to discuss images from Comp. 4, share knowledge and skills

28th      Friendly competition v Gravesend CC (10 Prints/10 DPI) – Glyn Bareham LRPS CPAGB

April

4th (WEDS) Chislehurst Cup competition (20 DPI) V Beckenham PS AWAY - judge Gerard Kityakara LRPS

11th      Eilean A Cheo – The Isle of mist (Skye) – Suzanne Flood DPAGB

21st (SAT) SLF Finals Day @ St John’s Church Halls, Eden Park Avenue, Beckenham BR3 3JN

25th      AGM plus competition results and awards

May

9th       Mono Competition – judge Mick White LRPS

16th     Trip to London

23rd     'Peaks & Plains' (Dolomites and Masi Mara) – Gill Peachey LRPS

 

For June / July / August - summer outings are planned for each month (venues and dates TBC)